top of page
 Resim Eğitmeni Çağla Tugal Göksu

1964 yılında İstanbul’da doğdu.

1986 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temel Sanatlar ve Bilimler Bölümü’nden mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Adnan Çoker Atölyesi’nde desen dersleri aldı.

Çeşitli eğitim kurumlarında resim dersleri verdi.

4 kişisel, yurtiçi ve yurtdışında 30 karma sergiye katıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsünde, Temel Sanat Uygulamaları dersleri vermektedir.

Halen çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

 

www.caglagoksu.com 

 Resim ve Desen

İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar gelen süreçte, insanoğlunun kendini resimleyerek ifade etmesi vardır. Bu anlatımlar ilk zamanlarda büyüsel, doğaya hüküm, dini inanç ve kahramanlık içeren konularla kendini gösterir.

Rönesansa kadar sanat kavramı ile buluşmayan, haber niteliğini taşıyan resim sanatı, Avrupa'nın 15.YY da geçirdiği kültür devrimi olan Rönesans'ta saygı duyulan bir üretim olmuştur.17.YY da Flaman sanatında artık konular insanın genel yaşamına çevrilmiştir. 

Büyük sanatçıların başında Rembrant vardır, Işığı-gölgeyi, deseni ustalıklabizlere sunan ve sanatçı olarak atölye çalışmaları ile para kazanmaya başlayanlarınbaşını çekmektedir. 18. Y.Y. da Romantizm akımıyla, İngiltere'de doğanın fırtınalı ve hüzünlü resimlerini görmeye başlarız. 

19.YY.da artık doğaya tamamen kendini bırakan Empresyonistler kentleri,kırsalları, deniz ve nehir manzaralı gibi konularıişleyen ve ışık oyunları ile zenginleştirdikleri resimleri ile dönemlerine imza atarlar. 

Expresyonistleri izleyen sürrealistler ise hayal dünyasının soyut kavramları ile günümüz sanatının öncüsü olurlar. I. ve II. Dünya savaşlarının sanatçılar üzerinde etkisi tartışılmaz. Kapitalizm ve makina çağına isyan başlamıştır. Dada akımıyla soyut sanat doruk noktasını bulur.

Tüm zamanların, akımların ve ekollerin etkisinde dahi resim sanatının vazgeçilmez tek öğesi "Desen" dir. Desen eğitim almak isteyen yeteneği olan veya olmayan her kişinin öğrenebileceği kurallardan oluşur. 

Sanat, kültürün ve insanın duygularının ifadesinin en naif şekilde anlatımıdır. Çağı anlamanın, insanı anlamanın, duyguları öğrenmenin ve mutlu olmanın anahtarı olan sanatın bizi buluşturması dileği ile ....

fulart renkli.png
bottom of page